Wiedza o klimacie

Neutralność klimatyczna

|

Wiedza o klimacie

Atmosferyczny dwutlenek węgla

Koncentracja dwutlenku węgla w powietrzu wyrażona liczbą cząstek CO2 na milion (parts per million [ppm]) jest obecnie na poziomie najwyższym od 600 000 lat.

Źródło: NOAA

Średnie globalne stężenie dwutlenku węgla (CO₂) w atmosferze jest aktualizowane co miesiąc. Monitorowany jest trend zmienności sezonowej związanej z fotosyntezą, i zmienności międzyrocznej. Próbki zbierane są w odstępach tygodniowych w warstwie granicznej morza i atmosfery w wielu punktach na całej kuli ziemskiej.

Koncentracja CO₂ w atmosferze wyrażana jest w liczbie cząstek CO₂ na milion objętości (parts per million [by volume] - ppm[v]). Opierając się na analizie rdzeni lodowych (i innych dowodach paleoklimatycznych), wiemy, że podczas cykli epoki lodowcowej ostatniego miliona lat, dwutlenek węgla nigdy nie przekraczał 300 ppm. Zanim rozpoczęła się rewolucja przemysłowa w połowie XVIII wieku, średnia globalna ilość dwutlenku węgla wynosiła około 280 ppm i ta wielkość uznawana jest za punkt odniesienia dla obserwowanych dzisiaj zmian.

Około połowa CO₂ wyemitowanego od 1850 r. — czyli punktu w czasie jaki przyjmuje się za początek ery spalania paliw na przemysłową skalę — pozostaje w atmosferze [46%]. Pozostała część przechowywana jest w wodach oceanicznych (26%) i na lądach (28%).

Roczne tempo wzrostu atmosferycznego dwutlenku węgla w ciągu ostatnich 60 lat było około 100 razy szybsze niż poprzednie naturalne tempo wzrostu na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat. W latach 2009-2018 tempo wzrostu wynosiło ok. 2,3 ppm rocznie., a w latach 2015-2019 tempo wzrostu przyspieszyło o 20%.

rozwiń

CO₂ jest najważniejszym z gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze: absorbuje mniej ciepła na cząsteczkę niż metan lub podtlenek azotu, ale występuje w większej ilości i pozostaje w atmosferze znacznie dłużej. Ogrzewana światłem słonecznym powierzchnia Ziemi nieprzerwanie oddaje termiczną energię podczerwoną (ciepło) emitując ją w przestrzeń. Dwutlenek węgla pochłania tę energię i zatrzymuje ją w atmosferze, a im większa jego koncentracja tym większy potencjał do zakłócenia równowagi energetycznej Ziemi. Średni wzrost stężenia CO₂ w dekadzie 2000-2010 to dodatkowe 22 ppm CO₂ czyli dodatkowa energia cieplna równa 0.2 W na m2 powierzchni Ziemi.

Dokładna analiza laboratoryjna umożliwia identyfikację tych cząsteczek CO₂, które pochodzą ze spalania paliw kopalnych. Węgiel uwięziony przez miliony lat w tych paliwach jest całkowicie pozbawiony izotopu C-14 utworzonego głównie przez promieniowanie kosmiczne. Stopień zubożenia próbki atmosferycznego dwutlenku węgla w izotop C-14 odzwierciedla udział spalania paliw kopalnych i produkcji cementu.

Naukowcy są zdania, że podwojenie poziomu dwutlenku węgla z 280 ppm do 560 ppm, trwale pogłębi zaburzenie równowagi energetycznej Ziemi. Dodatkowa ilość wychodzącego promieniowania cieplnego zatrzymana w ziemskiej atmosferze, przyniesie wzrost globalnej średniej temperatury powierzchni o 1,5–4,5° Celsjusza w relacji do średniej temperatury na Ziemi przed erą przedprzemysłową.

zwiń

Debaty z ekspertami Climate Leadership:

2022-02-25

Świat po COPie, świat przed COPem. Budowanie lepszego świata.

2022-02-18

Czy świat finansów stanie się zielony?

2022-01-24

Klimat w nowym roku - czego się spodziewać?

2021-12-07

Co pokazują benchmarki klimatyczne polskich firm?

Dowiedz się więcej o Climate Conversations

Posłuchaj podcastu Kwadrans z Klimatem

Wszystko, co warto wiedzieć o kryzysie klimatycznym i sposobach na jego przezwyciężenie w krótkiej i przystępnej formie - podcast “Kwadrans z klimatem” to nowa platforma przekazywania wiedzy o stanie naszej planety, która jest autorskim projektem Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Podczas mniej więcej 15-minutowych odcinków będzie można usłyszeć rozmowy z osobami zajmującymi się tematem zmian klimatycznych i ich skutków z perspektywy naukowej, biznesowej czy aktywistycznej. Rozmówcy będą przedstawiać różne perspektywy, które łączy chęć budowy przyjaznego dla ludzi i środowiska świata.

Posłuchaj

Najważniejsze raporty:

Nic się nie zmieni, jeżeli nie zaczniemy działać

Twórcy Programu

Maria Andrzejewska

Bolesław Rok

Koordynatorzy Programu

Magdalena Jaśkiewicz

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

magdalena.jaskiewicz@gridw.pl

+48 662 629 372

Michał Purol

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

michal.purol@gridw.pl

+48 608 411 486

Organizator

GRID

Patronat Medialny

Rzeczpospolita300gospodarkaTygodnik klimatycznyEko Guruświat ozeTeraz Środowisko
Food FaktyArchitecture SnobArchitekturaHotel ManagementNNO - nienieodpowiedzialniEcoeconomia

Partnerzy Programu

KoźmińskiChapter Zero PolandHavasKancelaria prawna Woźnic & Partners Spółka Jawna

© Climate Leadership 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com