W ramach programu Climate Leadership uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w różnych inicjatywach branżowych, wspierając rozwój zrównoważonego biznesu w Polsce. UNEP/GRID-Warszawa wraz z partnerami merytorycznymi przygotowuje bogatą ofertę edukacyjną, z której mogą skorzystać partnerzy biznesowi oraz podmioty z ich łańcuchów wartości.
Regenerative Farming Hub to wspólna inicjatywa UNEP/GRID-Warszawa i Fundacji Grunt od Nowa realizowana w ramach programu Climate Leadership. Projekt ma na celu szeroką edukację w zakresie rolnictwa regeneratywnego zdefiniowanych interesariuszy oraz podmiotów w łańcuchach wartości uczestników Programu.
Regenerative Farming Hub powstał w odpowiedzi na zauważalne negatywne skutki powszechnie stosowanych praktyk rolniczych na stan gleb w Polsce, niski poziom wiedzy Rolników na temat obecnej polityki rolnej i węglowej, a także brak zrozumienia obecnego systemu finansowania w Polsce, zwanego „Ekoschematami” i założeń oraz celów Wspólnej Polityki Rolnej.
Zmiana praktyki rolniczej to dziś największy, niewykorzystany potencjał na wyhamowanie procesów pustynnienia gleb, redukcji zasobów wód gruntowych i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób rolnictwo regeneratywne może wspierać realizacje celów ESG w firmach. Jego wdrożenie niesie za sobą także wiele innych korzyści, a wśród nich m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w łańcuchach dostaw, zmniejszenie śladu węglowego oraz rozwój rynku dobrowolnych kredytów węglowych.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich przedstawicieli biznesu, którzy chcą wspierać rozwój rolnictwa regeneratywnego w Polsce.
Dołącz do Regenerative Farming Hub!Sustainable Leaders’ Hub to cykl edukacyjny realizowany przez UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z Ambasadą USA w Polsce. Projekt wspiera firmy w adaptacji do kryzysu klimatycznego i związanych z nim ryzyk biznesowych. Pierwsza edycja programu odbyła się w 2022 roku w ramach programu Climate Leadership, w której uczestnicy będący częścią łańcuchów wartości największych firm w Polsce mieli okazję zapoznać się z podstawami wiedzy o klimacie i zielonej transformacji oraz zainspirować się dobrymi praktykami ze strony amerykańskich firm i instytucji.
Podczas spotkań mieliśmy okazję poznać doświadczenie i perspektywę wielu ciekawych organizacji i podmiotów: NASA, CDP, World Bank, UNEP FI, Pro Veg, ClientEarth, We Mean Business, YOUNGO, biznesu Microsoft, Grupa Żabka, Orsted , BNP Paribas oraz grona eksperckiego programu Climate Leadership.
W ramach prac eksperckich przygotowano odpowiedzi na najważniejsze, pojawiające się w przestrzeni publicznej, pytania o klimat, stan środowiska oraz teorię i praktykę zrównoważonego rozwoju. Zostały one zebrane w publikacji „Pierwsze kroki z klimatem. Poradnik na drodze do neutralności klimatycznej”.
Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).
Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.