Grupa Crédit Agricole, znajduje się wśród 10 największych banków na świecie pod względem wartości aktywów, działa w 48 krajach na świecie i obsługuje ponad 52 milionów klientów. W Polsce bank funkcjonuje od ponad 20 lat i jest jednym z najczęściej polecanych banków w kraju. Działa w obszarze bankowości detalicznej, korporacyjnej, rolniczej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz w obszarze Consumer Finance. Wzorem swojego akcjonariusza bank przywiązuje dużą wagę do ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Cele z tym związane wpisał do swojej strategii i dotyczą one m.in. ograniczania zużycia surowców naturalnych, produkcji odpadów i emisji CO2, promocji zrównoważonego transportu, rozwijania kultury organizacyjnej, która za priorytet uznaje troskę o środowisko, oraz wdrażania działań służących zachowaniu różnorodności biologicznej.
2024
Jędrzej MarciniakWiceprezes Zarządu, Credit Agricole
W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, bank Credit Agricole zobowiązuje się do dalszego aktywnego wspierania zielonej transformacji gospodarki. Naszym celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju i edukacji w obszarze zielonych inwestycji, ale przede wszystkim dostarczanie klientom zrównoważonego i zielonego finansowania. ESG to ogromna szansa dla biznesu. Nasi klienci będą musieli transformować swoją działalność, co spowoduje potrzebę znalezienia na rynku ogromnych środków na inwestycje. Będziemy pracować nad nowymi zielonymi produktami we wszystkich liniach biznesowych oraz nad produktami powiązanymi ze zrównoważonym rozwojem, które motywują klientów do obniżania emisji gazów cieplarnianych. Zamierzamy też kontynuować prace nad narzędziami wsparcia klientów w realizacji inwestycji prośrodowiskowych, takimi jak kalkulatory emisji, doradztwo oraz edukacja.
2023
Jędrzej MarciniakWiceprezes Zarządu, Credit Agricole
Działanie na rzecz klimatu i przejścia na gospodarkę niskoemisyjną to jeden z kluczowych celów naszej strategii, którą ogłosiliśmy w listopadzie 2022 r. Razem z całą Grupą Crédit Agricole rok wcześniej dołączyliśmy do programu Net-Zero Banking Alliance, powołanego przez Inicjatywę Finansową Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP FI), i zobowiązaliśmy się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. To ambitny plan, na którego realizacji będziemy się skupiać przez najbliższe lata. Osiągniemy go m.in. dzięki rozwojowi zielonych produktów i usług oraz wspierania naszych klientów w transformacji, poprzez proponowanie im przydatnych narzędzi i edukację. Jesteśmy świadomi, że osiągnięcie celów proklimatycznych wymaga nie tylko długofalowej strategii, ale też wspólnych wysiłków i zawierania partnerstw międzysektorowych. Współpraca z ekspertami z programu Climate Leadership daje nam możliwość wypracowywania najlepszych praktyk związanych ze zrównoważonym rozwojem i przygotowywania oferty produktowej, która może sprostać wyzwaniom środowiskowym, ale także odpowiada na potrzeby naszych klientów indywidualnych i firmowych. Wierzymy, że nasze zaangażowanie w inicjatywy programu pozwoli nam skutecznie przybliżyć się do realizacji ambicji osiągnięcia neutralności klimatycznej zarówno w naszej działalności, jak i w portfelu klientów do roku 2050.
2022
Jędrzej MarciniakWiceprezes Zarządu, Credit Agricole
Od 2019 r. kwestie ESG i zrównoważonego rozwoju są jednym z trzech, kluczowych filarów strategii biznesowej Credit Agricole. Od tego samego roku liczymy też nasz ślad węglowy według najbardziej znanego standardu GHG Protocol i realizujemy różne inicjatywy, które go zmniejszają. Mamy świadomość, że wpływ naszej działalności na środowisko to zaledwie mały procent tego, jaki jest nasz wpływ pośredni, generowany przede wszystkim przez naszych klientów. Nie zapominamy też, jak kluczowa jest rola sektora finansowego w ogólnej transformacji. Dlatego razem z całą Grupą Crédit Agricole dołączyliśmy do programu Net-Zero Banking Alliance, powołanego przez Inicjatywę Finansową Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP FI), i zobowiązaliśmy się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. To ambitny plan, na którego realizacji będziemy się skupiać przez najbliższe lata.