Temat Dyrektywy CSDD (ang. Corporate Sustainable Due Diligence Directive, Dyrektywa w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) okazał się być dużo trudniejszy, niż się spodziewałam.

Podczas Slalomu z klimatem omówiliśmy poniższe wyzwania dla firm:

  • edukacja pracowników;
  • dostępność danych w firmie, między działami;
  • praca z łańcuchem dostaw – zmuszać czy zachęcać?;
  • kwestie społeczne – ich deklaratywność i sposób ich weryfikacji przez podmioty audytujące.

Próbowaliśmy znaleźć również odpowiedzi na pytania: 

  • Jak wpłynie to na polskie średnie i małe przedsiębiorstwa?
  • Czy wdrażanie trudnych dyrektyw, wymagających wewnątrz organizacji więcej miejsc pracy związanych z raportowaniem, nie zabije polskiej przedsiębiorczości?

Myślę, że główny wniosek dla regulatorów powinien być następujący: niech ESG wspiera konkurencyjność i optymalizację procesów, faworyzuje firmy, które mają mniejszy wpływ na środowisko, ale niech nie zabija przedsiębiorczości, bo to wywoła więcej oporu, niż nam się wydaje.

Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).

Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: kontakt@climateleadership.pl