Ekspertka ds.ekonomii cyrkularnej i metodologii upcyklingu w branży odzieżowej, tekstylnej i sektorze kreatywnym (moda, sztuka, nowe technologie)
Pionierka upcyklingu w Polsce. Projektantka, badaczka i edukatorka w dziedzinie mody cyrkularnej oraz metodologii upcyklingu. Założycielka cyrkularnej marki odzieżowej Saint Warsaw. W tym roku, przez Redakcję ELLE, została umieszczona na liście 20 kobiet zmieniających świat - za działania na rzecz ekosystemu mody w Polsce i promowanie cyrkularności. Jej misją jest skalowanie w przemyśle mody projektowania systemów upcyklingu.Jest ekspertką programów pod auspicjami ONZ tj. #EndPlasticPollution przy UNEP Grid; ekspertką ds. Strategii UE na rzecz wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym Okrągłego Stołu dla Zrównoważonej Mody przy UNGC Polska w ramach sojuszu United Aliance for Sustainable Fashion.
Współtwórczyni, kostiumografka, dyrektor artystyczna projektów filmowych nagrodzonych na polskich i światowych festiwalach filmowych i nowych mediów takich jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, EUROPRIX Top Talent w Wiedniu, w tym jednego z pierwszych na świecie filmów interaktywnych pt: "Sufferrosa", wyróżnionego m.in. na The Webby Awards w Nowym Jorku. Prekursorka upcyklingu w Polsce. Projekty z jej upcyclingowych kolekcji od 2003 roku ukazywały się prasie w Polsce i za granicą. O twórczości Moniki Surowiec i jej projektach pisały takie magazyny jak Vogue, Forbes Women, Elle, Gazeta Wyborcza, Zwierciadło czy The Guardian.
Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).
Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.