The Production Gap Report 2021, wydany przez UNEP, EI, IISD, ODI oraz E3G, dotyczy rozbieżności między zobowiązaniami podjętymi przez państwa w ramach Porozumienia Paryskiego (wzrost temperatury ograniczony do 1,5°C lub znacznie poniżej 2°C), a przyjętymi przez państwa planami i strategiami w zakresie produkcji paliw kopalnych.
Na potrzeby Raportu, produkcja paliw kopalnych jest rozumiana jako procesy w łańcuchu dostaw paliw kopalnych, które obejmują zlokalizowanie, wydobycie, przetwarzanie i dostarczanie węgla, ropy i gazu do konsumentów i konsumentek.
W Raporcie przedstawiono analizy, dotyczące production gap, ale również zamieszczono wnioski na przyszłość.
Poniżej przedstawiono najważniejsze wnioski z Production Gap Report 2021.
Plany państw, a zobowiązania
Zobowiązanie: utrzymanie długotrwałego wzrostu temperatury na poziomie maksymalnym 1,5°C:
Zobowiązanie: utrzymanie wzrostu temperatury znacznie poniżej 2°C:
Deklaracje państw, a plany
Wiele państw publicznie zadeklarowało znaczne obniżenie emisji gazów cieplarnianych lub nawet osiągnięcie neutralności klimatycznej. Jednakże, deklaracje te nie mają odzwierciedlenia w ustanowionych planach, ani strategiach państw.
Jedynie kilka krajów produkujących paliwa kopalne zaczęło mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest wpływ zerowej globalnej emisji gazów cieplarnianych na przyszłą produkcję węgla, ropy i gazu.
Finansowanie
Kraje Grupy G20 wydały od początku pandemii COVID-19 więcej na produkcję paliw kopalnych, niż na inwestycje w czyste źródła energii, jeśli chodzi o rynek krajowy.
Międzynarodowe finansowanie krajów G20 oraz banków wielostronnego rozwoju na produkcję paliw kopalnych znacznie zmalało w ostatnich latach.
Planowana produkcja - przedsiębiorcy
Większość producentów gazu oraz ropy planuje zwiększenie produkcji tych paliw kopalnych w ciągu następnych 20 lat. Jeśli chodzi o węgiel, to planowane jest nieznaczne obniżenie produkcji w skali globalnej w ciągu następnych 20 lat, jednakże w 2030 r. najwięksi producenci węgla planują zwiększenie lub utrzymanie produkcji na tym samym poziomie.
Production gap nie zmieniła się w sposób znaczący od wydania Production Gap Report w 2019 r.
Wybrane wnioski Raportu na przyszłość
Globalna produkcja paliw kopalnych musi natychmiast zacząć spadać, aby osiągnąć zgodność z założeniem długoterminowego podwyższenia temperatury maksymalnie do 1,5°C w ramach Porozumienia Paryskiego.
Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).
Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.