Dr inż. Jolanta Baran - wykładowca Politechniki Śląskiej, ekspert i analityk LCA i śladu węglowego, posiada bogate doświadczenie naukowo-badawcze, dydaktyczne oraz biznesowe.
W 2007 roku obroniła pracę doktorską w zakresie inżynierii i ochrony środowiska dotyczącą LCA. Posiada również tytuł Eksperta Czystszej Produkcji (Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji).
Za szczególnie cenną uważa współpracę z przedsiębiorstwami w zakresie LCA oraz obliczania śladu węglowego produktów i organizacji w zakresach 1&2 oraz 3. Realizowała projekty dla firm branży mechanicznej, górniczej, farmaceutycznej, medycznej, opakowaniowej, garbarskiej, ICT, retail, real estate, rolniczej, budowlanej, motoryzacyjnej a także dla banków. Jej obliczenia są poddawane weryfikacji trzeciej strony.
Współtworzyła Laboratorium Projektowania Inżynierskiego i Zarządzania Cyklem Życia wyposażone w program SimaPro na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Prowadzi w nim zajęcia w zakresie LCA dla studentów.
Przeprowadziła wiele szkoleń i warsztatów dotyczących LCA i śladu węglowego dla firm.
W codziennej pracy opiera się m.in. na wymaganiach standardów ISO 14040/44, GHG Protocol, EPD, a także zaleceniach SBTi oraz PCAF. Wspiera firmy w raportowaniu śladu węglowego według zaleceń GRI, ESRS oraz CDP.
W sposób szczególny dba o jakość wykonywanych obliczeń i analiz, doradza firmom w procesie zbierania danych oraz w opracowywaniu strategii dekarbonizacji.
Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).
Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.