utworzono: 2019-11-07

O klimacie i innowacjach w "RZECZPOSPOLITEJ"

foto

Maria Andrzejewska, Bartłomiej Kozek oraz prof. Bolesław Rok gościli na łamach dziennika 7 listopada w związku z odbywającym się w tym dniu wydarzeniem "Innowacje dla środowiska".

W dziale "Walka o klimat" zaprezentowali m.in. naukowe fakty o spowodowanych przez człowieka zmianach oraz roli biznesu w osiąganiu celu neutralności klimatycznej.

W wywiadzie, przeprowadzonym przez dziennikarza pisma, Jeremiego Jędrzejkowskiego, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Maria Andrzejewska, przypomniała o niewystarczającym charakterze podejmowanych do tej pory działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Stan ten, jak zauważyła, mobilizuje coraz liczniejsze grono konsumentów do poszczerzania swojej świadomości dotyczącej środowiska, a także młodych ludzi, wychodzących na ulice miast na całym świecie i domagających się stanowczych działań na rzecz skutecznej ochrony klimatu.

Prof. Bolesław Rok opisywał z kolei znaczenie skutecznej polityki ochrony środowiska - w szczególności zaś działań na rzecz klimatu - dla wiarygodności przyszłych modeli biznesowych firm.

Jego zdaniem kończy się już czas wyboru wygodnych dla biznesu działań o wygodnej dla niego tematyce, a zaczyna rosnąć nacisk na to, by działał on w zgodzie z naukowym konsensusem i rzetelnie odpowiadał na stojące przed całym światem wyzwanie klimatyczne.

Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju Centrum, Bartłomiej Kozek, przypominał z kolei o istniejącej obecnie luce emisyjnej między aktualnymi poziomami i trendami emisji gazów cieplarnianych a zmianami, umożliwiającymi realizację paryskiego porozumienia klimatycznego.

Odwołując się do raportów UNEP (Emissions Gap Report i GEO-6) wskazał na rolę wcielania w życie innowacyjnych rozwiązań w poprawianiu stanu globalnego środowiska - w tym działań na rzecz budowy gospodarki o obiegu zamkniętym czy tworzenia inteligentnych, przyjaznych dla ludzi i środowiska miast.

Opublikowane pierwotnie 2019-11-07

Nic się nie zmieni, jeżeli nie zaczniemy działać

Twórcy Programu

Maria Andrzejewska

Bolesław Rok

Koordynator Programu

Michał Purol

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

michal.purol@gridw.pl

+48 608 411 486

Organizator

GRID

Patronat Medialny

Rzeczpospolita300gospodarkaTygodnik klimatycznyEko Guruświat ozeTeraz Środowisko
Food FaktyArchitecture SnobArchitekturaHotel ManagementNNO - nienieodpowiedzialniEcoeconomia
Biznes EkologiaEkonatura

Partnerzy Programu

KoźmińskiChapter Zero PolandHavasKancelaria prawna Woźnic & Partners Spółka Jawna

© Climate Leadership 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com