utworzono: 2020-01-16

Komentarze medialne na temat skuteczności działań na rzecz klimatu

foto

Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Bartłomiej Kozek, odpowiadał na pytania, dotyczące dwóch różnych działań, mających stanowić odpowiedź na globalny kryzys klimatyczny.

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej był jednym z eksperckich głosów, komentujących niemiecką transformację energetyczną w artykule Łukasza Grajewskiego i Marcelego Sommera "Klimatyczna scheda Merkel pod znakiem zapytania".

- W ostatnich latach rząd odszedł od założeń związanych z demokratyzacją i decentralizacją wytwarzania energii. Bardziej dominująca stała się perspektywa większych inwestorów, co przekłada się na zwiększenie lokalnego oporu wokół inwestycji - mówił Kozek w odpowiedzi na pytanie o źródła problemów w osiągnięciu ambitnych celów polityki klimatycznej przez Niemcy.

Ekspert Centrum - wraz z Jakubem Wiechem z portalu Energetyka24 - odpowiadał na pytania o Gretę Thunberg i globalny ruch klimatyczny w audycji Macieja Wolnego na antenie telewizji wPolsce.pl.

W jego trakcie zwrócił uwagę na pozytywny wpływ, jaki mobilizacja młodzieży wokół kwestii zmian klimatu miała na poszerzenie świadomości społecznej, dotyczącej skali stojącego przed ludzkością wyzwania.

Podkreślił również znaczenie Thunberg i całego ruchu dla wskazywania na kluczową rolę decydentów politycznych i biznesowych dla stanu globalnego ekosystemu.

Na początku stycznia światło dzienne ujrzała kolejna publikacja Fundacji ICRA z cyklu "Warszawskie rozmowy o polityce społecznej", tym razem poświęcona powiązaniom między polityka społeczną a ochroną środowiska.

Na jej potrzeby Kozek opracował artykuł "Polityka społeczna i zrównoważony rozwój - instrukcja obsługi", w którym zaprezentował m.in. historię wzrostu świadomości powiązań między stanem środowiska a możliwością praktycznej realizacji praw człowieka.

Wśród poruszonych przez autora kwestii znalazł się m.in. temat powołania do istnienia przez Organizację Narodów Zjednoczonych Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP) w roku 1972, poszerzania katalogu praw człowieka o prawa środowiskowe, a także roli przyjętych w roku 2015 Celów Zrównoważonego Rozwoju w mobilizowaniu globalnych działań na rzecz przyjaznego dla ludzi i środowiska świata.

Opublikowane pierwotnie 2020-01-16 w serwisie Dziennik Gazeta Prawna

Nic się nie zmieni, jeżeli nie zaczniemy działać

Twórcy Programu

Maria Andrzejewska

Bolesław Rok

Koordynator Programu

Michał Purol

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

michal.purol@gridw.pl

+48 608 411 486

Organizator

GRID

Patronat Medialny

Rzeczpospolita300gospodarkaTygodnik klimatycznyEko Guruświat ozeTeraz Środowisko
Food FaktyArchitecture SnobArchitekturaHotel ManagementNNO - nienieodpowiedzialniEcoeconomia
Biznes EkologiaEkonatura

Partnerzy Programu

KoźmińskiChapter Zero PolandHavasKancelaria prawna Woźnic & Partners Spółka Jawna

© Climate Leadership 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com