utworzono: 2021-06-04

Dołącz do Re:Generacji. Ratuj łąki, lasy, morza - ratuj ekosystemy

foto

Centrum UNEP/GRID-Warszawa startuje z kampanią i nowym programem z okazji Światowego Dnia Środowiska.

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Środowiska – najważniejsze i jedno z najszerzej obchodzonych wydarzeń uświadamiających wyzwania i zagrożenia ekologiczne naszych czasów. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest światowe wezwanie do ochrony i odtwarzania ekosystemów. 75% środowiska lądowego i około 66% środowiska morskiego zostało znacząco przekształconych przez człowieka. Konsekwencje tych zmian wpływają na każdego z nas.

Dlaczego ekosystemy?

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło lata 2021-2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów. To odpowiedź na dramatyczny spadek bioróżnorodności, który spowodowany jest działalnością człowieka i rozwojem cywilizacji. Nadmierna wycinka lasów, regulacja rzek, budowa dróg - wszystko to przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego, a co za tym idzie stanowi największe zagrożenie dla życia na Ziemi. Nasze istnienie i jego jakość zależy od tego, czy uda nam się powstrzymać degradację ekosystemów. „Najbliższe dziesięć lat będzie wielkim wyzwaniem dla ludzkości, by uzdrowić i uratować cenne ekosystemy oraz przywrócić harmonijne relacje między ludźmi, a przyrodą. A mówimy o możliwościach realnego wpływu. Jeśli od dziś do 2030 roku uda się odbudować 350 milionów hektarów zniszczonych ekosystemów wodnych i lądowych, możemy liczyć na powrót do obiegu usług ekosystemów wycenianych na 9 bilionów dolarów. Przywrócenie ekosystemów może przyczynić się do usunięcia z atmosfery od 13 do 26 gigaton gazów cieplarnianych.” – tłumaczy Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Generation Restoration – Pokolenie Przywracania Czy jesteśmy tą generacją, która odwróci destrukcyjny bieg? Czy ReGeneracja i przedrostek Re oszczędzi zmieniający się świat – reduce, reuse, recycle, regenerate, restoration, reformat, reimagine, restore, recreate? Centrum UNEP/GRID-Warszawa odpowiedziało na to wyzwanie powołując do życia inicjatywę Re:Generacja. Do współpracy na rzecz ratowania polskich ekosystemów są zapraszane służby ochrony przyrody, biznes, samorządy i lokalne organizacje pozarządowe. Wprowadzeniem do programu jest kampania społeczna kontynuująca cykl działań Centrum w ramach Partnerstwa SDGs Razem dla Środowiska - Zielona Wstążka #DlaPanety. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zachodzące zmiany środowiskowe i obszary wymagające interwencji.

Kampania Last Minute - Czy wiesz gdzie spędzisz wakacje 2030?

Chcąc zaskoczyć i skłonić odbiorców do refleksji wykorzystano nawiązanie do ofert biur podróży. Atrakcyjne destynacje last minute przywołują jednak inną dosłowność. Na pierwszy rzut oka widzimy kolejną reklamę oferty wyjazdu wakacyjnego. Dopiero po chwili, okazuje się, że zamiast pięknego otoczenia, widzimy wymierające ekosystemy, które wymagają odtworzenia. Oprócz zatrważających widoków, na plakatach znajdziemy zaproszenie na portal www.Re.Generacja.org. To dedykowana strona programu, na której użytkownicy będą mogli skorzystać m.in. z wirtualnego spaceru po ekosystemach i spróbować swoich sił w escape roomie „Misja EKOSYSTEMY”.

Kampania będzie widoczna w social mediach oraz na nośnikach zewnętrznych w metrze w Warszawie oraz na dworcach w Krakowie i Wrocławiu.

Dołącz do społeczności #ReGeneracja

5 czerwca, w Światowy Dzień Środowiska, daj wyraz swojemu wsparciu i zamanifestuj je w mediach społecznościowych. Ustaw nakładkę na zdjęcie profilowe (dostępna w wyszukiwarce Facebooka pod nazwą Re:Generacja), udostępnij post lub zapisz się do grupy. Możesz też zgłosić swoją inicjatywę.

Z myślą o wszystkich, którzy chcą wziąć losy Ziemi w swoje ręce, powstała społeczność #ReGeneracja. Odbudowa planety powiedzie się tylko wtedy, gdy wszyscy wezmą za nią odpowiedzialność. Już dziś tysiące ludzi na całym świecie aktywnie działa na rzecz zmian. Będąc członkiem grupy #ReGeneracja na Facebooku, będziesz w bieżącym kontakcie z osobami, o podobnych wartościach i celach. Dołączenie do #ReGeneracji to nie tylko potwierdzenie, że jesteśmy świadomi problemu i zależy nam na tym, by chronić środowisko naturalne. To także okazja do zdobycia wiedzy oraz zgłoszenia własnego ekosystemu do programu. Osoby, które będą chciały wesprzeć projekt będą miały możliwość przekazania wsparcia finansowego na działania związane z ratowaniem natury. Ekosystemy będą widoczne na dedykowanej mapie – geoportalu, na stronie www.Re.Generacja.org.

Uroczysta inauguracja Dekady w Polsce

8 czerwca (wtorek) odbędzie się uroczysta inauguracja Dekady Odtwarzania Ekosystemów w Polsce oraz programu Re:Generacja. Wydarzenie odbędzie się z udziałem gościa specjalnego Thierry Lucasa, przedstawiciela Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Environment Programme, UNEP). Podczas inauguracji przedstawione zostaną założenia inicjatywy - odbędzie się także panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań. Przedstawiciele instytucji ochrony przyrody, świata nauki oraz biznesu będą rozmawiać o ekosystemach i ich ochronie, a także o wyzwaniach, jakie stoją przed nimi w kontekście ich wpływu na środowisko naturalne.

Opublikowane pierwotnie 2021-06-04 w serwisie Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Nic się nie zmieni, jeżeli nie zaczniemy działać

Twórcy Programu

Maria Andrzejewska

Bolesław Rok

Koordynator Programu

Michał Purol

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

michal.purol@gridw.pl

+48 608 411 486

Organizator

GRID

Patronat Medialny

Rzeczpospolita300gospodarkaTygodnik klimatycznyEko Guruświat ozeTeraz Środowisko
Food FaktyArchitecture SnobArchitekturaHotel ManagementNNO - nienieodpowiedzialniEcoeconomia
Biznes EkologiaEkonatura

Partnerzy Programu

KoźmińskiChapter Zero PolandHavasKancelaria prawna Woźnic & Partners Spółka Jawna

© Climate Leadership 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com