utworzono: 2022-06-21

Do 3 edycji programu Climate Leadership organizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa dołącza Bank Ochrony Środowiska S.A.

foto

Climate Leadership to program Centrum UNEP/GRID-Warszawa budujący społeczność liderów biznesu, którzy rozumiejąc konieczność zmiany dla klimatu, dostrzegają w niej szansę na rozwój. Współpracując z zewnętrznymi ekspertami Programu, firmy opracowują, a następnie wdrażają rozwiązania w wymierny sposób zmniejszające ich wpływ na globalny klimat. Eksperci zwracają uwagę na obowiązujące trendy i wskazują, że bycie częścią zmiany jest rozsądnym wyjściem nie tylko z ekologicznego, lecz także i z ekonomicznego punktu widzenia.

BOŚ – jesteśmy pełni zielonej energii

Od ponad 30 lat naszą misją jest edukacja i wspieranie przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska. Nieustannie opracowujemy zielone oferty finansowe i systematycznie rozwijamy nasz ekologiczny portfel produktów, żeby wspierać zieloną transformację. Priorytetem jest dla nas, aby klienci otrzymali eksperckie doradztwo, które pozwoli im na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Zgodnie z przyjętą w 2021 roku strategią, dążymy do pełniej neutralności klimatycznej już w 2030 r. oraz do znacznego zwiększenia udziału zielonych aktywów w swoim portfelu kredytowym. Obecnie udział ten wynosi około 37%, a do końca 2023 r. ma wzrosnąć do 50%. Wartość nowych kredytów proekologicznych udzielonych w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. była o 25% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, oraz stanowiła blisko 59% sprzedaży kredytów ogółem.

Realizując nasze cele, wspieramy zieloną transformację firm i samorządów. Finansujemy inwestycje w OZE, jak i termomodernizacje poprawiające efektywność energetyczną budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej. Angażujemy się także w projekty modernizacyjne z zakresu ciepłownictwa, które skutecznie ograniczają tzw. niską emisję i wciąż powszechny w Polsce problem smogu. Oprócz stale rozbudowywanej oferty ekokredytów dla osób fizycznych, jesteśmy także istotnym ogniwem wspierającym projekty publiczne. Obsługujemy m.in. takie programy, jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Elektryk”.

W 2020 r. zmniejszyliśmy emisję CO2eq o 49% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, a do końca 2023 r. planuje zmniejszyć swój ślad węglowy o kolejne 20% (względem 2020 r.). Modernizujemy m.in. swoją flotę pojazdów, aby na koniec przyszłego roku składała się ona w co najmniej 30% z aut hybrydowych lub elektrycznych. Ponadto już w tym roku będziemy w pełni zasilani energią elektryczną pochodzącą z OZE. Udoskonalany jest także system zarządzania odpadami, co przyczyni się do dalszego zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko. W grudniu 2021 roku uzyskaliśmy rating ESG. Wynik oceny przeprowadzonej przez agencję Sustainalytics plasuje naszą organizację w gronie 18% najlepiej ocenionych banków oraz w czołowych 23% spośród blisko 15 tysięcy firm na całym świecie poddanych badaniu przez tę agencję.

Opublikowane pierwotnie 2022-06-21

Nic się nie zmieni, jeżeli nie zaczniemy działać

Twórcy Programu

Maria Andrzejewska

Bolesław Rok

Koordynator Programu

Michał Purol

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

michal.purol@gridw.pl

+48 608 411 486

Organizator

GRID

Patronat Medialny

Rzeczpospolita300gospodarkaTygodnik klimatycznyEko Guruświat ozeTeraz Środowisko
Food FaktyArchitecture SnobArchitekturaHotel ManagementNNO - nienieodpowiedzialniEcoeconomia

Partnerzy Programu

KoźmińskiChapter Zero PolandHavasKancelaria prawna Woźnic & Partners Spółka Jawna

© Climate Leadership 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com