utworzono: 2022-03-09

50 lat UNEP oraz start nowego, ogólnodostępnego systemu danych

foto

Koniec lutego i początek marca dla UNEP był czasem pod znakiem 5. Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska w Nairobi. W tym roku wydarzenie zostało przedłużone za sprawą specjalnej sesji UNEP@50, upamiętniającej 50 lat działania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Przy tej okazji miała miejsce premiera World Environment Situation Room, czyli globalnego systemu zapewniającego najświeższe, ogólnodostępne dane o środowisku.

Wspólnie zbudujmy zrównoważony świat

Specjalna sesja UNEP@50 przyciągnęła około 3000 uczestników na miejscu i 1500 online ze 175 państw członkowskich ONZ, w tym 79 ministrów i 17 urzędników wysokiego szczebla. Dwudniowe wydarzenie było ważnym punktem kulminacyjnym wszystkich działań ostatnich lat, pomogło podkreślić znaczący postęp w walce ze zmianą klimatu, utratą bioróżnorodności i zanieczyszczeniem oraz wyznaczyć nowe wyzwania.

Dyrektor generalna Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, Inger Andersen, tak podsumowała dwa dni rozmów o przeszłości i przyszłości globalnych działań dla środowiska:

„UNEP stanowi teraz centrum ochrony zasobów, na których wszyscy polegamy, czyli środowiska. Świat zdał sobie sprawę, że nie możemy zanieczyszczać naszej drogi dążąc do rozwoju i sprzątać po fakcie. Zdrowe środowisko jest prawem człowieka. Dziś młodzi ludzie domagają się zmian. Działają rządy, miasta i regiony. Firmy działają. Inwestorzy działają” – powiedziała. „Żadna z tych rzeczy nie miała miejsca 50 lat temu”.

„Jednak nasza podróż zakończy się dopiero wtedy, gdy upewnimy się, że ludzkość może prosperować bez naruszania delikatnej równowagi życia na tej wspaniałej planecie” – dodała.

Jubileusz UNEP przypada dokładnie 5 czerwca, w Światowy Dzień Środowiska. Tego dnia w 1972 roku odbyła się Konferencja ONZ w Sztokholmie - jedno z pierwszych dużych spotkań wielostronnych na temat środowiska. To właśnie to wydarzenie było początkiem myślenia o ochronie środowiska jako o globalnym wyzwaniu, któremu musza stawić czoło rządy. Konferencja przyczyniła się do powstania ministerstw i agencji ochrony środowiska na całym świecie, zapoczątkowała szereg nowych globalnych porozumień w celu zbiorowej ochrony środowiska i doprowadziła do powstania UNEP – jedynej agencji ONZ z siedzibą w Afryce.

World Environment Situation Room - aktualne dane to podstawa

Do prowadzenia odpowiednio ukierunkowanych i skutecznych działań na rzecz zahamowania zmian klimatu, ratowania bioróżnorodności i walki z zanieczyszczeniami, nieustannie potrzebujemy aktualnych danych. World Environment Situation Room to inicjatywa UNEP, która ma zapełnić tę lukę - jest to ogólnodostępne narzędzie, które każdemu zapewni dostęp do informacji, najświeższych danych i bieżącej wiedzy. Projekt stanowi olbrzymie wsparcie dla podejmowanych decyzji i działań na poziomie globalnym, regionalnym, krajowym i lokalnym.

Celem WESR jest ożywienie globalnego multilateralizmu i usprawnienie zarządzania środowiskiem poprzez dostarczanie wiarygodnych i niezależnych danych na temat środowiska. Na stronie WESR poszukujący znajdą nowoczesne cyfrowe narzędzia i informacje aktualizowane w czasie rzeczywistym, podzielone wg państw i regionów, a także wg Celów Zrównoważonego Rozwoju, porozumień czy wybranego tematu.

Opublikowane pierwotnie 2022-03-09 w serwisie Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Nic się nie zmieni, jeżeli nie zaczniemy działać

Twórcy Programu

Maria Andrzejewska

Bolesław Rok

Koordynator Programu

Michał Purol

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

michal.purol@gridw.pl

+48 608 411 486

Organizator

GRID

Patronat Medialny

Rzeczpospolita300gospodarkaTygodnik klimatycznyEko Guruświat ozeTeraz Środowisko
Food FaktyArchitecture SnobArchitekturaHotel ManagementNNO - nienieodpowiedzialniEcoeconomia

Partnerzy Programu

KoźmińskiChapter Zero PolandHavasKancelaria prawna Woźnic & Partners Spółka Jawna

© Climate Leadership 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com